Simkó Edit - Üvegbakancs-díj 2023

Tisztelettel adózunk Simkó Editnek a hazai oktatásügyért való bátor és fáradhatatlan kiállásáért, mellyel folyamatosan motiválja a pedagógusokat, diákokat és szülőket, hogy képviseljék érdekeiket. A tanári állása körüli méltatlan állapotokon felülemelkedve példaképévé vált az oktatásügyért való küzdelemnek.

Simkó Edit pedagógus és pszichológus. Dolgozott középiskolában és általános iskolában pedagógusként és iskolapszichológusként, valamint hospiceban önkéntesként és pszichológusként.

Korábban is járt tüntetésekre, ha jogsérelem érte őt vagy más közösségeket. 2022-ben akkor figyeltek fel rá, amikor a pedagógusok sztrájkjogát elvették, és iskolájában egyedül vállalt polgári engedetlenséget. Aktív részesévé vált a különböző oktatásért szervezett megmozdulásoknak, polgári engedetlenségeknek, sztrájkoknak.

2023 januárjában lemondott közalkalmazotti jogviszonyáról. Lemondásának közvetlen kiváltó oka az volt, amikor a pontozásos minősítőrendszer bevezetéséről döntöttek. Szakmaiatlanságában, ostobaságában megalázó lépésnek tartja. Megfogadta, hogy míg ez a rendszer áll, diplomáival nem szolgálja.

Jelenleg egy független tanodában tanít. Emellett civil önkéntesként nagy erővel veti bele magát a kollégák és a civilek tájékoztatásba, szervezésébe. Felszólal demonstrációkon, rendezvényeken, fórumokon, kerekasztalbeszélgetéseken.

Írásait sokan olvassák az interneten, sőt néha sajtóorgánumok is idézik. Több "rovata" is van, mint például Gulyás Gertrúd okj-s pedagógus rajongói levelei.

Megszólal a Klubrádióban és más közéleti helyeken. Igyekszik az embereket tájékoztatni az oktatás helyzetéről, megláttatni azt, mi van a hírek mögött, mit jelent egy-egy esemény. Kiáll a gyerekekért, a hátrányos helyzetű emberekért, az állampolgárokat érintő fontos ügyekért.

Jelképévé vált a szivárványszín kabát, ami semmi mást nem jelent, mint azt, hogy szereti a színeket, de a kormányzati előítéletek, tudatos támadások célpontjává vált miatta. Azóta szándékosan csak ezt veszi fel tüntetéseken, mert ezzel is azt fejezi ki, mennyire fontos az előítéletek legyőzése azzal, hogy nem veszünk róluk tudomást. Igyekszik átadni a szabadság örömét, fontosságát és derűjét.

Jelmondata: „Nincs hatalmad fölöttem!”